Олімпіада з фізики

Результати ІІ (районного) етапу

 Всеукраїнської учнівської олімпіади з фізики у 2017/2018 н. р.

 

Всього взяли участь – 41 учень 7-11 класів

7 клас – 10 учнів

8 клас – 11 учнів

9 клас – 10 учнів

10 клас – 4 учнів

11 клас  – 6 учні

 

Посіли  призові місця :

7 клас

Місця П  І Навчальний заклад Вчитель
І Булгаз Анна

 

ОНЗ “Суботцівська ЗШ І-ІІІ ступенів” Чабан Л.О.
ІІ Ухін Тимур

 

Філія “Богданівська  ЗШ  І-ІІІ ступенів” Левченко Л.О
ІІІ Свєтанков Владислав  ОНЗ  “Дмитрівська ЗШ  І-ІІІ ступенів імені Т.Шевченка” Заєц Т.А

8 клас

Місця П  І Навчальний заклад Вчитель
І Кобилінська Світлана

 

ОНЗ  “Дмитрівська ЗШ  І-ІІІ ступенів імені Т.Шевченка” Заєц Т.А
ІІ  Салій Ігор ОНЗ “Суботцівська ЗШ І-ІІІ ступенів” Чабан Л.О.
ІІІ Рябоконь Марина

 

Філія “Іванковецька ЗШ І-ІІІ ступенів” Огіренко Л.Г.
ІІІ Ніколаєв Ярослав ОНЗ “Дмитрівська ЗШ І-ІІІ ступенів ім. Т.Г. Шевченка” Заєц Т.А.

 9 клас

Місця П  І Навчальний заклад Вчитель
І Матвєєва Тетяна

 

ОНЗ  “Богданівська ЗШ  І-ІІІ ступенів імені І.Г.Ткаченка” Бойчук С.Я.
ІІ  Вовкодав Катерина Філія “Богданівська  ЗШ  І-ІІІ ступенів” Левченко Л.О
ІІ Терпак Олександр Філія “Дмитрівська ЗШ  І-ІІІ ступенів” Меркотан Г.Є.
ІІІ Полоз Максим Філія “Диківська ЗШ І-ІІІ ступенів” Гібаленко В.С.

10 клас

Місця П  І Навчальний заклад Вчитель
І Бачковська Ірина

 

ОНЗ  “Богданівська ЗШ  І-ІІІ ступенів імені І.Г.Ткаченка” Бойчук С.Я.
ІІ  Носок Вікторія Філія “Богданівська  ЗШ  І-ІІІ ступенів” Левченко Л.О
ІІІ Слівінський Сергій Філія “Дмитрівська ЗШ  І-ІІІ ступенів” Меркотан Г.Є.

11 клас

Місця П  І Навчальний заклад Вчитель
І Грушевська Анастасія

 

ОНЗ “Суботцівська ЗШ І-ІІІ ступенів” Чабан Л.О.
ІІ Дордюк Анастасія ОНЗ “Петрівський  НВК” Холявінська Т.А.
ІІІ Владковський Ігор Філія “Іванковецька ЗШ І-ІІІ ступенів” Огіренко Л.Г.
ІІІ Тарасевич Ірина Філія “Богданівська  ЗШ  І-ІІІ ступенів” Левченко Л.О

  Вітаємо переможців!

Завдання

7 клас

 1. Крапля олії об’ємом 0,003 мм3 розтеклася по поверхні води тонким шаром і зайняла площу 300 см2. Приймаючи товщину шару рівною діаметру молекули олії, визначте цей діаметр. (4 бали)
 2. Молодий бамбук за добу може вирости на 86,4 см. На скільки він може вирости за 1 с? (4 бали)
 3. Автобус виїхав з пункту А в пункт В. Першу половину шляху він проїхав з постійною швидкістю v1, а другу половину шляху – з постійною швидкістю v2. Визначте середню швидкість руху автобуса, якщо v1=30км/год, а v2=50км/год. (5 балів)
 4. Щороку, у кожній родині за давніми традиціями роблять заготовки овочів і фруктів на зиму. Одним із способів заготовок є соління овочів. Запропонуйте спосіб як пришвидшити процес засолювання. (3 бали)
 5. Обчисліть частоту обертання стрілок механічного годинника. (4 бали)

8 клас

 1. Шестерня з 6 зубцями зчеплена з шестернею, що має 18 зубців. Скільки обертів навколо своєї осі зробить мала шестерня, якщо вона обійде 6,5 разів навколо великої, закріпленої нерухомо? (4 бали)
 2. Піднімаючись, як завжди рівномірно, з вікна Малюка до себе на дах, Карлсон в той день, коли його пригостили варенням, витратив на підйом на 21 с більше, ніж зазвичай. Яка маса з’їденого варення, якщо потужність моторчика завжди дорівнює 14 Вт, а висота підйому 10 м? (5 балів)
 3. На скільки температура води у основи водоспаду висотою 120м більше, ніж у його вершини? (3 бали)
 4. Ліфт вагою Р=2·10Н піднімають тросом, кожний метр якого важить 20Н, з шахти глибиною 200м. Яка при цьому виконується робота? Визначити коефіцієнт корисної дії установки. (5 балів)
 5. Балка довжиною 2 метри закріплена у шарнірній опорі, точкою кріплення поділяється у відношенні 2:3. Відстані між точками A і C 160 см. До балки причіплені важки, у т.А -5кг, у т.С. – 10 кг, у т.D – 4кг. До якої точки потрібно прикласти силу, якого напряму і якої величини, щоб балка знаходилась у рівновазі? (5 балів)

9 клас

 1. Електричний чайник з 0,6 л води при 90С, опір обмотки якого 16 Ом, не вимкнувся автоматично. Через який час після включення уся вода википить і виникне загроза пожежі? Напруга в мережі 220В, ККД чайника 60%. (4 бали)
 2. Світловий промінь SA проходить крізь пластинку з паралельними гранями, укріпленою на поверхні води у посудині. Накресліть орієнтовний хід променя у пластинці та у воді. (3 бали)

  

 1. Яка кількість електроенергії витрачається для отримання 1кг алюмінію, якщо електроліз ведеться при напрузі 10 В, коефіцієнт корисної дії усієї установки 80%? Атомна маса алюмінію 27, стала Фарадея F=96485,33 Кл/моль. (5 балів)
 2. Де і як слід розташувати у прямокутній кімнаті 2 невеличких плоских дзеркала, щоб людина, знаходячись у будь-якому місці кімнати, могла бачити у дзеркалі своє відображення? (4 бали)
 3. Свинцева куля, що летить зі швидкістю , пробиває дошку, внаслідок чого її швидкість зменшується до . Температура кулі в момент удару t1. Яка частина маси кулі розплавиться, якщо вважати, що на нагрівання кулі витрачається 60% енергії? (5 балів)

10 клас

 1. Середня висота супутника над поверхнею Землі h=1700 км. Визначити його швидкість та період обертання. Прийняти радіус Землі R=6400 км. (4 бали)
 2. Свічка знаходиться на відстані 12,5см від вбираючої лінзи, оптична сила якої дорівнює 10 дптр. На якій відстані від лінзи отримується зображення і яким воно буде? Як зміниться зображення, якщо розташувати свічку на відстані 30см від лінзи? (4 бали)
 3. Ядро атому полонію Po210 викидає α-частинку зі швидкістю 1600 км/с. Визначити швидкість віддачі ядра, що утворилася внаслідок α-розпаду ядра полонію. (4 бали)
 4. Визначте опір між точками А і В, якщо опір кожного з провідників складає по 5 Ом. (5 балів)

          

 1. На яку максимальну відстань можна кинути м’яч у спортивній залі висотою 8 м, якщо початкова швидкість м’яча 20 м/с? Який кут j з підлогою зали повинен складати у цьому випадку вектор початкової швидкості м’яча? Вважати, що висота початкової точки траєкторії м’яча над підлогою мала порівняно з висотою зали. М’яч під час польоту не повинен ударятися об стелю зали. Опором повітря знехтувати. (5 балів)

11 клас

 1. Два вантажі масою 5 та 3 кг підвішені на кінцях нитки, перекинутої через блок, причому менший вантаж знаходиться на 1 м нижче більшого. Якщо надати можливість вантажам рухатись під дією сили тяжіння, то через який час вони будуть на однаковій висоті? (4 бали)
 2. Маленька кулька підвішена на нитці довжиною 1 м до стелі залізничного вагона. При якій швидкості руху вагона кулька буде особливою сильно коливатися під дією ударів коліс об стики рейок? Довжина рейки 12,5 м. (5 балів)
 3. У воду на незначну глибину опущена капілярна трубка з діаметром внутрішнього каналу d=0,5мм. Визначити вагу рідини, що увійшла в трубку. Поверхневий натяг води α=73мН/м. (4 бали)
 4. Герой одного з оповідань О. Генрі дав стусана поросяті з такою силою, що той полетів, “випереджаючи звук власного вереску”. З якою силою повинен був вдарити порося герой оповідання, щоб описаний випадок стався в дійсності? Масу порося прийміть рівній 5 кг, а тривалість удару 0,01 сек. (4 бали)
 5. Дві кульки масою по 0,2г підвішені на тоненьких шовкових нитках довжиною 0,5м кожна таким чином, що їхні поверхні торкаються одна одну. Після того, як кульки зарядили однаковими за величиною зарядами, вони відштовхнулись одна від одної і розійшлися на відстань r=5см між центрами. Визначити величину заряду кожної кульки. Для повітря взяти ε=1. (4 бали)

Розв’язання:

7 клас

 1. Крапля олії об’ємом 0,003 мм3 розтеклася по поверхні води тонким шаром і зайняла площу 300 см2. Приймаючи товщину шару рівною діаметру молекули олії, визначте цей діаметр.
Дано: Розв’язок
V = 0.003 мм3

S= 300см2 = 30000 мм2

Оскільки об’єм олії V=S·d, де d – діаметр молекули, то d = V/S;

=0,0000001 мм.

d – ?

 

 1. Молодий бамбук за добу може вирости на 86,4 см. На скільки він може вирости за 1 с?
Дано: Розв’язок
S1 = 86.4 см = 0,864 м.

t1 = 24 год = 86400 с

t2 = 1с

Швидкість росту бамбука v1 = S1 / t1 = 0.864м/86400с = 0,00001м/с

Зростання за 1 секунду складає S2 = v1· t2

S2 – ?

 

 1. Автобус виїхав з пункту А в пункт В. Першу половину шляху він проїхав з постійною швидкістю v1, а другу половину шляху – з постійною швидкістю v2. Визначте середню швидкість руху автобуса, якщо v1=30км/год, а v2=50км/год.

Розв’язання: Шлях пройдений автобусом

 1. Щороку, у кожній родині за давніми традиціями роблять заготовки овочів і фруктів на зиму. Одним із способів заготовок є соління овочів. Запропонуйте спосіб як пришвидшити процес засолювання.

Процес соління овочів ґрунтується на явищі дифузії. Швидкість процесу дифузії залежить від температури. Отже використання теплої води або підвищення температури є фактором, що прискорює соління овочів.

 1. Обчисліть частоту обертання стрілок механічного годинника.

8 клас

 1. Шестерня з 6 зубцями зчеплена з шестернею, що має 18 зубців. Скільки обертів навколо своєї осі зробить мала шестерня, якщо вона обійде 6,5 разів навколо великої, закріпленої нерухомо?

Відношення великої шестерні до малої

 

 1. Піднімаючись, як завжди рівномірно, з вікна Малюка до себе на дах, Карлсон в той день, коли його пригостили варенням, витратив на підйом на 21 с більше, ніж зазвичай. Яка маса з’їденого варення, якщо потужність моторчика завжди дорівнює 14 Вт, а висота підйому 10 м?

Знайдемо роботу, необхідну для підняття Карлсона на висоту Н:

А1=mgH,

А2=(m + mB) gH.

Тут т – маса Карлсона,

тВ – маса з’їденого варення.

З іншого боку,

А1 = Pt

A2 = P (t + Δt),

де Р – потужність моторчика,

t – час підйому без варення,

Δt = 21с.

Таким чином,

mB = PΔt / gH,

і після підстановки чисельних даних отримаємо тВ= 3 кг.

 1. На скільки температура води у основи водоспаду висотою 120м більше, ніж у його вершини?

 1. Ліфт вагою Р=2·104Н піднімають тросом, кожний метр якого важить 20Н, з шахти глибиною 200м. Яка при цьому виконується робота? Визначити коефіцієнт корисної дії установки.

 1. Балка довжиною 2 метри закріплена у шарнірній опорі, точкою кріплення поділяється у відношенні 2:3. Відстані між точками A і C 160 см. До балки причіплені важки, у т.А -5кг, у т.С. – 10 кг, у т.D – 4кг. До якої точки потрібно прикласти силу, якого напряму і якої величини, щоб балка знаходилась у рівновазі?

9 клас

 1. Електричний чайник з 0,6 л води при 90С, опір обмотки якого 16 Ом, не вимкнувся автоматично. Через який час після включення уся вода википить і виникне загроза пожежі? Напруга в мережі 220В, ККД чайника 60%.

 1. Світловий промінь SA проходить крізь пластинку з паралельними гранями, укріпленою на поверхні води у посудині. Накресліть орієнтовний хід променя у пластинці та у воді.

 1. Яка кількість електроенергії витрачається для отримання 1кг алюмінію, якщо електроліз ведеться при напрузі 10в, коефіцієнт корисної дії усієї установки 80%? Атомна маса алюмінію 27, стала Фарадея F=96485,33 Кл/моль.

 1. Де і як слід розташувати у прямокутній кімнаті 2 невеличких плоских дзеркала, щоб людина, знаходячись у будь-якому місці кімнати, могла бачити у дзеркалі своє відображення?

Людина може бачити своє відображення у дзеркалі, якщо промені, які ідуть від освітленої людини і падають на одне з дзеркал і відбиті ним або послідовно обома дзеркалами, повертаються назад до людини, тобто коли промені падаючий та відбитий будуть паралельні. Це може бути у тому випадку, коли сума кутів падіння та відбивання у точках

 1. Свинцева куля, що летить зі швидкістю , пробиває дошку, внаслідок чого її швидкість зменшується до . Температура кулі в момент удару t1 . Яка частина маси кулі розплавиться, якщо вважати, що на нагрівання кулі витрачається 60% енергії?

При пробиванні дошки зменшується швидкість, а тому зменшується кінетична енергія на величину:

10 клас

 1. Середня висота супутника над поверхнею Землі h=1700км. Визначити його швидкість та період обертання. Прийняти радіус Землі R=6400км.

Приймаємо, що супутник рухається по коловій орбіті, центр якої знаходиться в центрі Землі. Необхідне доцентрове прискорення

 1. Свічка знаходиться на відстані 12,5см від вбираючої лінзи, оптична сила якої дорівнює 10 дптр. На якій відстані від лінзи отримується зображення і яким воно буде? Як зміниться зображення, якщо розташувати свічку на відстані 30см від лінзи?

 1. Ядро атому полонію Po210 викидає α-частинку зі швидкістю 1600 км/с. Визначити швидкість віддачі ядра, що утворилася внаслідок α-розпаду ядра полонію.

За законом збереження імпульсу mv=const. Вважаючи ядро атому полонію до розпаду нерухомим і позначаючи масу новоствореного ядра М, а масу α-частинки m, можемо записати:

 1. Визначте опір між точками А і В, якщо опір кожного з провідників складає по 5 Ом.

Оскільки ділянки AOB та ACB мають однакові опори, то потенціали точок O та C однакові і ділянкою OC струм не іде. Тоді:

R=2.5Ом

 1. На яку максимальну відстань можна кинути м’яч у спортивній залі висотою 8 м, якщо початкова швидкість м’яча 20 м/с? Який кут j з підлогою зали повинен складати у цьому випадку вектор початкової швидкості м’яча? Вважати, що висота початкової точки траєкторії м’яча над підлогою мала порівняно з висотою зали. М’яч під час польоту не повинен ударятися об стелю зали. Опором повітря знехтувати.

Найбільша висота польоту м’яча має бути рівною висоті зали

 

11 клас

 1. Два вантажі масою 5 та 3 кг підвішені на кінцях нитки, перекинутої через блок, причому менший вантаж знаходиться на 1 м нижче більшого. Якщо надати можливість вантажам рухатись під дією сили тяжіння, то через який час вони будуть на однаковій висоті?

Система буде рухатись з прискоренням a у бік більшого вантажу. На кожний вантаж діє сила тяжіння і сила натягу нитки. Сили і прискорення, направлені вниз, домовимось вважати додатними, вгору – від’ємними. Тоді другий закон Ньютона для обох тіл запишеться

 1. Маленька кулька підвішена на нитці довжиною 1 м до стелі залізничного вагона. При якій швидкості руху вагона кулька буде особливою сильно коливатися під дією ударів коліс об стики рейок? Довжина рейки 12,5 м.

Кулька здійснює вимушені коливання з частотою, рівній частоті ударів коліс об стики рейок

 

 

 1. У воду на незначну глибину опущена капілярна трубка з діаметром внутрішнього каналу d=0,5мм. Визначити вагу рідини, що увійшла в трубку. Поверхневий натяг води α=73мН/м

 

 1. Герой одного з оповідань О. Генрі дав стусана поросяті з такою силою, що той полетів, “випереджаючи звук власного вереску”. З якою силою повинен був вдарити порося герой оповідання, щоб описаний випадок стався в дійсності? Масу порося прийміть рівній 5 кг, а тривалість удару 0,01 сек.

За другим законом Ньютона імпульс сили, прикладеної до якого-небудь тіла, дорівнює зміні кількості руху цього тіла. Ft = mv. Щоб порося обігнав свій власний вереск, він повинен рухатися зі швидкістю, більшою швидкості звуку, тобто його швидкість повинна бути більше 330 м / с. Отже сила удару повинна становити близько 165 000 Н.

 1. Дві кульки масою по 0,2г підвішені на тоненьких шовкових нитках довжиною 0,5м кожна таким чином, що їхні поверхні торкаються одна одну. Після того, як кульки зарядили однаковими за величиною зарядами, вони відштовхнулись одна від одної і розійшлися на відстань r=5см між центрами. Визначити величину заряду кожної кульки. Для повітря взяти ε=1.

Коли кульки розійшлися, на кожний із них діють дві сили: вага P=mg і кулонівська сила відштовхування F. Рівнодійна цих двох сил N урівноважується силою натягу нитки Т. Враховуючи, що кут α